Ciężko sobie wyobrazić działanie bez chłodnictwa oraz wentylacji. Nadal podwyższany model życia przyczynia się do dynamicznego rozwoju obu tychże branż gospodarki. Nie ma natomiast chłodzenia bez czynnika chłodniczego. Czym więc jest ta substancja oraz co należy o niej wiedzieć? Poniżej parę informacji na temat wykorzystania związków chemicznych i kompozycji w chłodnictwie oraz klimatyzacji. Czym są czynniki chłodnicze?
Czynniki chłodnicze
Czynniki chłodnicze są nierozerwalną częścią chłodnictwa nieprzerwanie od lat 30. XIX wieku. Są to elementy termodynamiczne uczestniczące w ciągu zmiany ciepła, jakie ma miejsce w narzędziach chłodniczych, klimatyzacyjnych czy pompach ciepła. Na powierzchni następnych dekad w narzędziach chłodniczych stosowano różnorodne elementy chłodnicze – prawdziwe oraz syntetyczne. Wyznacznikiem klasy czynnika chłodniczego są właściwości termodynamiczne, jakie chodzą w parze z zabezpieczeniem dla ludzi oraz otoczenia przyrodniczego. Większość dostępnych na rynku środków wzbogaca się teraz o inhibitory, jakie gwarantują ochronę przed rdzą.
Agregaty chłodnicze
Generalnie rzecz ujmując, pod względem czynników chłodniczych agregaty chłodnicze dzielą się na dwie grupy: o niskim/średnim ciśnieniu (L/M) i o średnim/wysokim ciśnieniu (M/H). Dzięki zastosowaniu jednorodnych treści HFO (R1233zd oraz R1234ze) w agregatach chłodniczych L/M można osiągnąć współczynniki GWP bliskie zeru. Wskaźnik łatwopalności jest niezwykle niski oraz nie przewyższa limitów, szczególnie w wypadku systemów instalowanych na zewnątrz czy w maszynowniach.